Skip to main content
آیت الله حسینی خراسانی:

پردیس تربیتی حضرت مهدی (عج) باید قطب فرهنگی و دینی منطقه باشد/ من به آینده مجتمع بسیار امیدوارم

عضو فقهای شورای نگهبان در بازدید از پروژه مجتمع تربیتی آموزشی حضرت مهدی (عج)، ضمن تقدیر و امیدواری نسبت به آینده آن تاکید کرد: این پروژه باید توسعه پیدا کند و تبدیل به یک قطب فرهنگی منطقه شود.

به گزارش روابط عمومی مجتمع تربیتی آموزشی حضرت مهدی (عج)، آیت‌الله سیداحمد حسینی خراسانی و هیئت همراه طی بازدید از محل پروژه مجتمع در سخنانی با بیان اینکه احداث این پردیس تربیتی- آموزشی در شرایط و موقعیت حاضر، می‌تواند آثار و برکات فراوانی داشته باشد، گفت: امیدوارم این نهاد مبارک و نورانی در راستای نشر علوم و معارف اهل‌بیت (ع)، در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی اخلاقی، دینی و حتی انسانی تاثیرگذار باشد.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به فعالیت‌های چندلایه مجتمع اظهارداشت: یکی از مشکلات تاسیس مراکز علمی، طرح و برنامه آن است که باید فکری متناسب با آن ماموریت انجام شود. اگر فعالیت‌ها به‌درستی به بهره‌برداری برسد و آینده‌نگری‌ها دوام لازم را داشته باشد، این مجتمع می‌تواند به عنوان یک اثر ملی شناخته شده و به عنوان یک شاهکار دینی ماندگار گردد.

آیت‌الله حسینی خراسانی ادامه داد: من به آینده این پردیس تربیتی خیلی امیدوارم، لذا باید توسعه پیدا کند و اتفاقات مبارکی رخ می‌دهد و تبدیل به یک قطب فرهنگی و دینی می‌شود.

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری، دیگر برکات پردیس حضرت مهدی (عج) را زمینه و بستر مناسب برای جذب علاقه‌مندان به معارف و علوم دینی عنوان کرد و یادآور شد: در محیط مجتمع افراد با طلاب اُنس خواهند گرفت و ثمرات فروانی برای جامعه و محیط پیرامونی دارد و می‌تواند موجب تربیت امثال شهید آستانه‌پرست و شهید دیالمه‌ها باشد.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در توصیه‌هایی بیان کرد: در موضوع طراحی و مهندسی، قرینه‌سازی‌ها، زیبایی‌های روح نواز که منجر به احساس آرامش شود و نیز اصول روانی و علمی دیده شود و به‌نوعی نقشه‌های شیخ بهایی در معماری‌های اسلامی مورد مداقه قرار گیرد.

آیت‌الله حسینی خراسانی به نقش و تأثیرگذاری برنامه‌های مجتمع در سالم‌سازی محیط حاشیه شهر، اشاره و اذعان کرد: یکی از مشکلات موجود، معضلات حاشیه شهر مشهد است که برای رفع این دغدغه، نیازمند چاره‌اندیشی و ارائه راهکارهایی هستیم، لذا حضور این مجتمع در این نقطه می‌تواند راه‌گشا واقع شود.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته، خاطرنشان کرد: در امور خیر، افراد به سراغ شما خواهند آمد، چرا که خداوند می‌فرماید: آنهایی که در راه ما جهاد می‌کنند، قطعاً به راه‌های خود هدایتشان خواهیم کرد و خداوند با نیکوکاران است. «وَالَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ المُحسِنينَ».

استاد نظافت: برای ما آدم‌سازی اصل است نه ساختمان‌سازی

درابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد نظافت، ضمن معرفی بافت جغرافیایی و ابعاد فعالیت‌های پردیس تربیتی آموزشی حضرت مهدی (عج)، تصریح کرد: برای ما تربیت و آدم‌سازی اصل است نه ساختمان‌سازی، لذا جزء‌به‌جزء فعالیت مجموعه از طراحی و مهندسی تا بحث‌های نرم‌افزاری با نگاه تربیتی برنامه‌ریزی شده است، چراکه ما در اینجا به‌دنبال تربیت انسان هستیم و همه برنامه‌ها با رویکرد تربیتی پیش‌ می‌رود.

عضو شواری عالی حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه مجتمع حضرت مهدی (عج) می‌تواند مرکزی الهام بخش برای کل کشور باشد، خاطرنشان کرد: ضمن پرهیز از دو قطبی سازی، همجواری طلاب با سایر مردم در این پردیس، به‌نوعی کارورزی طلاب در مواجهه با اقشار مردم است که منجر به اجتماعی سازی آن طلبه خواهد شد و در نهایت یک عالِم اثرگذار خواهد بود.

رئیس مجتمع تربیتی آموزشی حضرت مهدی (عج) در ادامه افزود: ما در اینجا یک زندگی اجتماعی را تدارک دیده‌ایم. در اصول ساخت، سادگی، شادابی، ملاحظات تربیتی و دوری از نگاه اشرافی در طراحی‌ها لحاظ شده است. در جامعیت پروژه پردیس، دو بخش ویژه برادران و خواهران طراحی شده است از جمله: مدارس علمیه برادران و خواهران، مدارس آموزش و پروش دخترانه و پسرانه در همه مقاطع، مرکز زبان‌های خارجی، مرکز فرهنگی، مجموعه ورزشی، مهدکودک، کتابخانه، مسجد و فضای‌های سبز اختصاصی؛ و اکنون دبستان تربیت‌محور «نسل آفتاب» و شعبه یک و سه مدارس علمیه حضرت مهدی (عج) به بهره‌برداری رسیده و در این پردیس فعالیت خود را شروع کرده‌اند.

استاد نظافت همچنین اشاره داشت: بیشترین دغدغه ما مسئله تربیت است که با محوریت قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و حتی ادبیات فارسی حرکت می‌کنیم و سعی داریم به معنایی طلاب در آینده عالمان، دردآشنا، کارآمد و زمان‌شناس باشند.

عضو شواری عالی حوزه علمیه خراسان در بخشی از سخنان خود به ذکر اهمیت برنامه ویژه خواهران پرداخت و تاکید نمود:  ما در حوزه خواهران نیازمند بازسازی جدیدی هستیم، چرا که رقابتی کردن آموزش، آینده تربیتی را خدشه‌دار می‌کند. این‌که متن آموزشی خواهران همانند برادران باشد درست به‌نظر نمی‌رسد و سخت‌گیری‌هایی می‌شود که نیاز دارد به مسیر متعادل برسیم و مطابق نظر رهبری معظم انقلاب باید جمع بین تحصیل و مقام مادری باشد.

گفتنی است، آیت‌الله حسینی خراسانی ضمن بازدید از پروژه مجتمع و در جریان قرار گرفتن پیشرفت ساخت، در جمع طلاب مدارس علمیه حضرت مهدی (عج) و نیز کارکنان مجتمع حاضر شد و پس از اقامه نماز به بیان نکات اخلاقی و استفاده از فرصت خدمت در مجتمع با نام امام زمان(عج) پرداخت.

همراهان عزیز؛ جهت اطلاع از آخرین اخبار و پیشرفت‌های پروژه به کانال‌های پویش #وقف_مهدوی در پیام‌رسان‌ها بپیوندید:

پرداخت آنلاین جهت مشارکت در ساخت مجتمع vaghfetarbiat.ir/pay